قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
ابراز وجود و جرات مندی
19/04/2017
بیماری اسکیزوفرنیا چیست
30/04/2017

علائم بیماری اسکیزوفرنیا که در رفتار، گفتار، احساسات و هیجانات وی بروز میکنند، منبع اصلی و مهم برای تشخیص بیماری محسوب میشوند. آشنایی و توجه کافی به این علایم به پزشک معالج و خانواده کمک میکند تا با درمان به موقع از عود بیمای پیشگیری کنند.

علائم بیماری اسکیزوفرنیا به طور کلی به دو دسته تقسیم میشوند: علائم مثبت و منفی. در بروشور دیگری علائم مثبت شرح داده شده است. در این بروشور به علائم منفی پرداخته میشود.

منظور از علائم منفی آن دسته از علائم رفتاری و احساسی است که افراد سالم دارند ولی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا فاقد آن هستند. مهمترین آن ها عبارتند از:

۱ – فقدان انگیزه و یا کم شدن آن

ممکن است بیماری بدون هیچ دلیل یامشکلی در زندگی، انگیزه خود را برای انجام کارهای روزمره خود از دست بدهد. یک دانش آموز ممکن است تحصیل خود را رها کند و یا نمراتش کاهش یابد، یک مهندس یا پزشک کارهای خود را کم کرده و یا قطع نماید و یا کسی که شغل آزاد دارد در خانه بنشیند و انگیزه خود را برای کسب و کار از دست بدهد.

۲ – عدم رسیدگی به بهداشت فردی

استحمام، تعویض لباس، رسیدگی به وضع ظاهر و آراستگی، از علائم بارز این بیماری است. گاهی این بی توجهی تا اندازه ای شدید میشود که اگر سایر اعضا خانواده وی را مجبور به استحمام نکنند خود بیمار به این کار مبادرت نخواهد کرد.

۳- کناره گیری از محیط و انزوا طلبی

این ممکن است ناشی از علامت مثبت بیماری یعنی ترس از مردم و وجود هذیان بدبینی باشد ولی در برخی مواقع بدون وجود چنین ترس ها یا هذیانهایی بیمار گوشه گیر میشود، علایقش برای ارتباط با محیط و دیگران را از دست میدهد مدام در افکار خود غوطه ور است. در واقع تمام شبانه روز خود را در منزل سپری میکند و به کار مشخصی نمی پردازد.

۴ – کندی عواطف و احساسات

ممکن است برخی از بیماران در برابر حوادث شادی آور و یا غم انگیز روزمره زندگی مانند دیگران هیجانات مناسب نشان ندهند. یا اگر بیمار را با سال های قبل از بیماری خودش مقایسه کنیم، عواطف سطحی و کندی را نسب به وقایع اطراف خود نشان دهد. در این حالت بیمار مخصوصا احساسات خود را مخفی یا کنترل نمیکند بلکه اساسا سیستم اعصاب او قادر نیست عواطف مناسبی را نشان دهد.

۵ – کم صحبت کردند

از دیگر علائم منفی بیماری است. در بسیاری موارد بیمار حرفی برای گفتن ندارد و دامنه اطلاعات که ضمن صحبت کردن ابراز میکند محدود میباشد و جملات تکراری میگوید.

۶ – کاهش تمرکز فکر

کاهش تمرکز فکر و به طبع آن یادگیری از جمله علایم این بیماری است. به همین دلیل ممکن است فرد نتواند کارهایی را که قبل از ابتلا به بیماری انجام می داده برنامه ریزی کرده و در انجام مراحل آن کار، نظم سابق را رعایت نماید و در انتها به هدف خود نایل

به یاد داشته باشید که علائم منفی نیز جزو علایم بیماری است و آن را به تنبلی، لاقیدی، بی تفاوتی نسبت به مسائل زندگی نسبت ندهیم. تشخیص علائم منفی در مقایسه با علائم مثبت آسان نبوده و نیاز به دقت و توجه بیشتری دارد.

• هرگز به دلیل علائم منفی بیمار را سرزنش نکنید
• تغییر رفتار نیاز به استفاده از عواملی دارد تا در بیمار انگیزه لازم را ایجاد کند.
• در بیمار خود انگیزه های لازم را جستجو کنید

برای دانلود زنان و بیماری آلزایمر” کلیک کنید”