قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
چه تغييراتي در مغز بيمار مبتلا به اسكيزوفرنيا رخ ميدهد؟
۱۰/۰۲/۱۳۹۶
داروهای مورد استفاده در درمان بیماری اسکیزوفرنیا
۱۰/۰۲/۱۳۹۶

ممکن است خانواده یا مراقبین بیماران مبتلا به اختلالات شدید هیجانی فاقد مهارت‌هاي لازم برای ابراز نیازها و درخواستهای انسانی و قانونی خود باشند. «حمایت مؤثر»، به خانواده‌ها امکان بیان سازنده نیازها و نظرات خود به متخصصین و مسئولین سیستم‌هاي مراقبتی- درمانی را فراهم ساخته و زمینه مشارکت مفید را فراهم مي‌سازد.

هدف «حمایت مؤثر»، گشودن راه‌هاي ارتباطی بین خانواده‌ها و متخصصین بهداشت روانی، مدیران و مقامات اداری و انتظامی است تا از آن طرق بتوانند حمایت‌هاي لازم را برای بیمارشان تأمین نمایند.

قواعد حمایت مؤثر

  • در صورتی که مشکلی را با اتخاذ روشی ساده‌تر مي‌توانید حل کنید، از به کارگیری راه حل‌هاي دشوارتر پرهیز نمایید.
  • مشکلات را دست بالا بگیرید. میزان فرسودگی ناشی از بیماری را عمده کنید، فشار روانی که خانواده متحمل مي‌شود را آشکار کنید. از بیان مشکلات خود خجالت نکشید.
  • بدانید چه چیزی را مي‌خواهید به دست آورید. نیازهای خود را اولویت بندی کنید. بر تأمین مهمترین آنها تأکید داشته باشید. از کلی گویی و بیان مبهم نیازهای خود بپرهیزید.
  • تنها کار نکنید. برای بیان نیازهای خود و تأمین آنها با دیگران که درد مشترک دارند

تشریک مساعی نمایید. با سایر خانواده‌ها ارتباط برقرار کنید. نیازهای مشترک خود را پیدا کنید. برنامه‌هاي مشترک تنظیم کنید.

  • افراد توانمند را شناسایی کرده و از آنها در پیشبرد اهداف خود کمک بگیرید. بسیاری از افراد با نفوذ جامعه مي‌توانند در تحقق اهداف و نیازهای شما مؤثر واقع گردند، آنها را جستجو کرده و تماس برقرار کنید.

افراد مؤثر جامعه را مي‌توانید در میان مقامات لشکری و کشوری، روزنامه نگاران و کسانی که با رسانه‌هاي جمعی کار مي‌کنند، از میان اعضاء مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهری و روستایی و افرادی که علاقمند به مشکلات و نیازهای شما و بیمارانتان مي‌باشند جستجو کرده و تماس برقرار نمایید. مشکلات خود را با آنها در میان بگذارید.

  • ارتباط منظم و مستمر داشته باشید و مشکلات و نگرانی‌هاي خود را مستمراً به جامعه انتقال دهید. از این که پاسخ سریع نمی گیرید خسته نشوید، برخواسته‌هاي خود پافشاری و سماجت داشته باشید. با لحنی آرام، منظم و بدون تردید گفتگو کنید، از پرخاشگری، عصبانیت بپرهیزید.
  • به حمایت‌هاي دیگران حتی اندک پاسخ مثبت دهید. از آنان به اشکال مختلف قدردانی کنید، از آنان در خبرنامه خود یا در سخنرانی‌هاي انجمن یادآوری نمایید، از رسانه‌هاي گروهی برای تشکر از افراد مؤثر و مفید استفاده نمایید.
  • یادتان باشد که خواستن توانستن است.