قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
درمان بیماری دوقطبی
30/04/2017
غلبه بر فشار‌های روانی روزمره‌
30/04/2017

درمان بیماری دو قطبی

همانطور که در بروشور شماره۱ توضیح داده شد، درمان دارویی اساس و پایه درمان در بیماری دو قطبی است. در صورت مصرف نامنظم و یا قطع پیش از موعد داروها، فازهای بیماری مکررا تکرار میشوند و حتی ممکن است در طول یکسال چند فاز بیماری دیده شود.

در شکل شماره۲ ملاحظه میکنید که بیمار با عود های مکرر وشدید مواجه شده است. در این صورت قابل پیش بینی است، زندگی خصوصی و حرفه ای فرد مرتب در تلاطم و بحران قرار داشته و با شکست و ناکامی همراه گردد.

در درمان بیماری دو قطبی در هر کدام از فازهای بیماری که باشد، حتما باید یکی از داروهای تنظیم کننده خلق مصرف شود.

آیا بیماری درمان میشود؟

در پاسخ این سوال باید گفت:

  1. بسیاری از بیماریهای انسان علاج قطعی ندارند و با اقدامات درمانی، بیماری کنترل میشود، مانند بیماری دیابت، فشار خون بالا و ………..
  2. هدف از درمان در بسیاری از عرصه های پزشکی این است که بیمار مجددا به

فعالیت روزمره خود برگردد و کیفیت زندگی مناسبی پیدا کند.

  1. منافع درمان به عوارض آن ارجحیت داشته باشد.

با این توضیحات بیماری دو قطبی قابل درمان است اما نه به مفهوم ریشه کن شدن آن و عدم نیاز بیمار به ادامه درمان و مصرف دارو.

با یگیری مرتب درمان بیماری وضعیت مطلوبی پیداخواهد کرد. شمای آن در شکل ۲ دیده میشود. در این حالت بیمار قادر است به بسیاری از فعالیت های زندگی روزمره خود مانند تحصیل، کار، ازدواج و …….. برسد.

(شکل ۲)

در شکل ۲ ملاحظه میگردد که هم دفعات عود بیماری بصورت قابل توجهی کاهش یافته و هم شدت آن بسیار کمتر شده. در این صورت فرد مبتلا قادر است به بسیاری از فعالیت های زندگی خود بپردازد.

بجای انکار بیماری، بهتر است یاد بگیریم که چگونه با آن مقابله کنیم، چگونه آن را کنترل کنیم و چگونه با آن و همراه آن زندگی کنیم.

از آنجایکه بیماری دو قطبی یکی از بیماریهای طولانی مدت انسان است، از این رو:

  • هر چه این بیماری را بشناسیم
  • از علت آن آگاه شویم
  • سیر بیماری و روند آنرا بدانیم
  • با داروهایی که در درمان بکار میروند آشنا شویم و اثرات درمانی آنها را بدانیم
  • با عوارض داروها آشنا شویم

بهتر میتوانیم بر بیماری خود کنترل داشته و اجازه ندهیم که بیماری، خود را بر ما و خانواده ما تحمیل کرده و هر روز زندگی ما را دستخوش تغییر و دگرگونی نماید.

برای دانلود درمان بیماری دو قطبی” کلیک کنید”