قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
تغییراتی که در مغز بیمار مبتلا به اسکیزوفرنیا رخ میدهد
30/04/2017
داروهای مورد استفاده در درمان بیماری اسکیزوفرنیا
30/04/2017

ممکن است خانواده یا مراقبین بیماران مبتلا به اختلالات شدید هیجانی فاقد مهارت‌های لازم برای ابراز نیازها و درخواستهای انسانی و قانونی خود باشند. «حمایت مؤثر»، به خانواده‌ها امکان بیان سازنده نیازها و نظرات خود به متخصصین و مسئولین سیستم‌های مراقبتی- درمانی را فراهم ساخته و زمینه مشارکت مفید را فراهم می‌سازد.

هدف «حمایت مؤثر»، گشودن راه‌های ارتباطی بین خانواده‌ها و متخصصین بهداشت روانی، مدیران و مقامات اداری و انتظامی است تا از آن طرق بتوانند حمایت‌های لازم را برای بیمارشان تأمین نمایند.

قواعد حمایت مؤثر

  • در صورتی که مشکلی را با اتخاذ روشی ساده‌تر می‌توانید حل کنید، از به کارگیری راه حل‌های دشوارتر پرهیز نمایید.
  • مشکلات را دست بالا بگیرید. میزان فرسودگی ناشی از بیماری را عمده کنید، فشار روانی که خانواده متحمل می‌شود را آشکار کنید. از بیان مشکلات خود خجالت نکشید.
  • بدانید چه چیزی را می‌خواهید به دست آورید. نیازهای خود را اولویت بندی کنید. بر تأمین مهمترین آنها تأکید داشته باشید. از کلی گویی و بیان مبهم نیازهای خود بپرهیزید.
  • تنها کار نکنید. برای بیان نیازهای خود و تأمین آنها با دیگران که درد مشترک دارند

تشریک مساعی نمایید. با سایر خانواده‌ها ارتباط برقرار کنید. نیازهای مشترک خود را پیدا کنید. برنامه‌های مشترک تنظیم کنید.

  • افراد توانمند را شناسایی کرده و از آنها در پیشبرد اهداف خود کمک بگیرید. بسیاری از افراد با نفوذ جامعه می‌توانند در تحقق اهداف و نیازهای شما مؤثر واقع گردند، آنها را جستجو کرده و تماس برقرار کنید.

افراد مؤثر جامعه را می‌توانید در میان مقامات لشکری و کشوری، روزنامه نگاران و کسانی که با رسانه‌های جمعی کار می‌کنند، از میان اعضاء مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهری و روستایی و افرادی که علاقمند به مشکلات و نیازهای شما و بیمارانتان می‌باشند جستجو کرده و تماس برقرار نمایید. مشکلات خود را با آنها در میان بگذارید.

  • ارتباط منظم و مستمر داشته باشید و مشکلات و نگرانی‌های خود را مستمراً به جامعه انتقال دهید. از این که پاسخ سریع نمی گیرید خسته نشوید، برخواسته‌های خود پافشاری و سماجت داشته باشید. با لحنی آرام، منظم و بدون تردید گفتگو کنید، از پرخاشگری، عصبانیت بپرهیزید.
  • به حمایت‌های دیگران حتی اندک پاسخ مثبت دهید. از آنان به اشکال مختلف قدردانی کنید، از آنان در خبرنامه خود یا در سخنرانی‌های انجمن یادآوری نمایید، از رسانه‌های گروهی برای تشکر از افراد مؤثر و مفید استفاده نمایید.
  • یادتان باشد که خواستن توانستن است.