قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
بیش فعالی۱
11/01/2017
بی خوابی و اینترنت
11/01/2017

درحدود نیمی از موارد، بیش فعالی و کم توجهی با اختلالات دیگری نیز همراه میباشند که به درمان های مرسوم اختلال بیش فعالی پاسخ نمیدهند. افسردگی (نوع دیس تایمی یا افسرده خویی) اضطراب (۲۵%)، بیماری دو قطبی (۴۵%)، رفتار های مخالفت جویانه و رفتارهای ضد اجتماعی (۳۵%) و نیز برخی از اختلالات یادگیری (۶۰%) مانند اختلال در ریاضیات، خواندن و نوشتن در ۶۰%موارد همراه بیش فعالی دیده می شوند.

بیماری درمان نشده با هاله هایی از سایر اختلالات و مشکلات رفتاری پوشیده و پیچیده تر میشود. به شکل زیر توجه کنید. در واقع علایم و بیماری اصلی هسته مرکزی این حلقه ها را تشکیل داده اند و فقدان اقدام درمان دارویی و غیر دارویی لازم باعث گردیده که به مرور زمان و طی چند سال اختلالات رفتاری به دور بیماری تنیده شوند.

 

Target Diagram

قسمت ۱ در واقع همان بیماری اصلی بیش فعالی است که سایر اختلالات رفتاری به صورت لایه های رسوبی در صورت عدم درمان، به دور بیماری اصلی تنیده می شوند. برای زدودن آنها ضروری است ابتدا هسته اصلی تحت درمان دارویی قرار گیرد و در پی آن با مشاوره های لازم برای کودک و نوجوان به ویژه برای والدین آنها در مورد نحوه بر قراری ارتباط و رفتار با فرزند بیش فعالشان اقدام شود. بدین ترتیب پایه اصلی درمان، درمان دارویی اختلال بیش فعالی است.

 

مصرف سیگار  و مواد

تحقیقات نشان داده اند که مصرف سیگار در نوجوانان یا بالغین بیش فعال شایع است. دیده شده است هرچه علایم بیشتری وجود داشته باشد خطر مصرف سیگار افزایش مییابد.

خطر مصرف سایر مواد مخدر و محرک ها در این افراد به دو برابر افزایش مییابد. درمان و کنترل بیماری میتواند این خطر را بطور محسوسی کاهش دهد.

 

موفقیت در کار

 درمان مرتب و مستمر نه تنها برای کودکان و نوجوانانی که به تحصیل اشتغال دارند مفید است بلکه برای بزرگسالانی که شاغل هستند نیز مفید است. موفقیت و پیشرفت شغلی در کسانی که تحت درمان قرار دارند بیشتر خواهد بود.

 

اعتقادات غلط در مورد بیش فعالی و کم توجهی:

۱٫      این رفتارها به ویژه در پسر بچه ها یک هیجان و شیطونی طبیعی است و نیاز به درمان ندارد.

مقایسه رفتار های این کودکان با همسن های وی در تمیز آن با حالت نرمال به والدین کمک خواهد بود.

۲٫      این رفتارها مربوط به نوجوانی بوده و با سپری شدن این دوران اوضاع بهتر خواهد شد.

دوران نوجوانی با بحرانهایی رشدی و تکاملی همراه است ولی اختلال توجه نداشته و بیش فعالی تا حدی که باعث اختلال در درس خواندن و انجام وظایف روزمره شود را به همراه ندارد.

۳٫      داروهای تجویز شده مخ بچه را خراب میکند.

سیستم اعصاب این کودکان ماده ای به نام دوپامین در قسمت پیشانی کمتر از حد طبیعی دارد که همان باعث بیش فعالی و کم توجهی میشود. با مصرف مرتب دارو این کمبود جبران شده و مغز فعالیت خود را منظم تر انجام میدهد.

برای دانلود بیش فعالی۲” کلیک کنید”