قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس
داروهای مورد استفاده در درمان بیماری اسکیزوفرنیا
30/04/2017
رفتاربافردمبتلابه اسکیزوفرنیا
30/04/2017

مقدار مصرف روزانه دارو برای بیمار چقدر است؟

برای درمان بیمار اسکیزوفرنیا مقدار مشخصی دارو نیاز است. این به این معنی است که با افزایش مقدار دارو اثر درمانی آن افزایش نمی‌یابد. مثلاً دارویی از ۱۰ تا ۵۰ میلی‌گرم در روز می‌تواند مؤثر باشد. مقدار دارو توسط پزشک معالج بیمار، متناسب با مرحله بیماری تجویز می‌گردد. این مقدار برای تمام بیماران یکسان نیست. بر حسب شدت علایم، سن، وجود همزمان سایر بیماری‌های جسمانی و یا مصرف داروهای دیگری که ممکن است بیمار مصرف کند، تجویز می‌شود.

تا کی بایستی مصرف داروها را ادامه داد؟

با آغاز مصرف دارو، حدود ۵/۱ ماه وقت لازم است تا بهبودی لازم دیده شود و تا ۳ ماه به حداکثر اثر درمانی خود برسد. در قطع یا کم کردن مقدار داروهای تجویز شده تعجیل نکنید. در صورتیکه بیمار شما اولین بار با حمله حاد بیماری مواجه شده است معمولاً داروها ۱۲ ماه ادامه پیدا می‌کند ولی از آنجائیکه در اغلب موارد این بیماری طولانی است،

بیشتر پزشکان دارو را بمدت طولانی تری ادامه می‌دهند. اما پس از کنترل مرحله حاد بیماری، پزشک سعی می‌کند مقدار آن را کم کند و به حداقل مقدار مؤثر کاهش دهد و آن حداقل مقدار لازم را بمدت طولانی برای پیشگیری از عود بیماری ادامه دهد.

آیا قدرت داروها در درمان بیماری متفاوت است؟

بله قدرت داروها متفاوت است. یعنی مثلاً ۱۰ میلی‌گرم از داروی پرفنازین همان اثری را در درمان بیماری دارد که ۱۰۰ میلی‌گرم کلرپرومازین. اما اثر درمانی آنها با یکدیگر مساوی است. برخی از این داروها که به داروهای نسل جدید مشهور هستند اثر درمانی بهتر و بیشتری بر کنترل علایم منفی بیماری دارند.

قطع یا کاهش بی موقع مقدار دارو چه عوارضی دارد؟

با وجود مصرف دارو خطر عود بیماری طی یکسال پس از ترخیص از بیمارستان تقریباً ۲۰% است، حال اگر دارو نیز قطع شود این میزان به ۵۰% افزیش می‌یابد. با هر بار عود، توانایی روانی بیمار تخریب بیشتری پیدا می‌کند و مجدداً چند ماه وقت

نیاز است که بیمار به حالت قبل از عود بیماری بازگردد و در این مدت فشار روانی زیادی بر بیمار و خانوادۀ وی تحمیل می‌گردد.

آیا داروها اعتیادآور هستند؟

خیر. اعتیاد به این معنی است که پس از گذشت مدتی بیمار نیاز به مقدار مواد بیشتری داشته باشد و مانند مواد مخدر روز به روز مصرف داروها افزایش یابد. این مطلب در مورد داروهایی که در درمان اسکیزوفرنیا بکار می‌رود صادق نیست.

برخی سئوال می‌کنند که با قطع دارو ممکن است بیماری عود کند و این به معنی اعتیاد است.

پاسخ این است که این داروها مواد شیمیایی مغز را تنظیم می‌کنند و در حالت تعادل نگاه می‌دارند و اگر با قطع دارو مجدداً تنظیم آنها مختل گردد به معنی اعتیاد نیست. این حالت مشابه بیماری فشار خون بالا است که با مصرف دارو فشارخون بیمار تنظیم می‌شود. آیا بیمار به داروهای فشار خون معتاد شده است؟

راههای ترغیب بیمار برای همکاری با مصرف منظم دارو چیست؟

  • به او القاء نکنید که شما بیماری «روانی» دارید. در این صورت بیمار با هر بار بلع دارو به خود می‌گوید من «روانی» هستم.
  • از بیان کلماتی نظیر «روانی»، «دیوانه» که بار منفی را به شنونده القاء می‌کنند در محاورات خانوادگی و یا در اجتماع پرهیز کنید.
  • اسکیزوفرنیا را بعنوان یک بیماری اعصاب در یکی از اعضاء خانواده بپذیرد. از این بیماری نه با احساس شرم بلکه بعنوان یک واقعیت در خانواده گفتگو کنید، همانطور که در مورد بیماری زخم معده در یکی از اعضاء خانواده می‌توان صحبت کرد.
  • در صورت مخالفت بیمار با ادامه مصرف دارو، عوارض عود بیماری مانند احتمال بستری شدن در بیمارستان، اختلال در شرایط کاری و افت تحصیلی را به بیمار یاد آور شوید.
  • به سئوالات بیمار مورد بیمار اسکیزفرنیا، بطور واقع بینانه و علمی توضیح دهید و از پنهان کاری خودداری نمایید.
  • از پزشک معالج اطلاعات بیشتری را درخواست کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به کتاب‌های مربوط به اسکیزوفرنیا و منابع انجمن احبا (انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا) مراجعه کنید.
  • مخفی نگاه داشتن بیماری اسکیزوفرنیا در خانواده، اقوام، دوستان و آشنایان به انکار و قبول نکردن بیماری توسط بیمار کمک می‌کند.
  • مصرف مقدار کم ولی مؤثر دارو به افزایش همکاری بیمار با درمان کمک خواهد نمود. این را با پزشک بیمار در میان گذارید.
  • تعداد کمتر انواع دارو در نسخه بیمار همکاری او را در مصرف منظم دارو افزایش خواهد داد.
  • با کم شدن و قطع عوارض داروها می‌توانیم همکاری بیمار را در مصرف دارو بیشتر کنیم.